Zliczanie ilości błędów

W bardzo dużych arkuszach kalkulacyjnych, w których liczba wierszy wyrażona jest w setkach, tysiącach, bardzo często pojawia się potrzeba sprawdzenia, czy w danej kolumnie, wierszu występuje jakiś błąd. Można oczywiście tą czynność wykonać w sposób bardzo pracochłonny ? przeglądając arkusz z danymi. Niestety nawet jeśli zostanie użyte formatowanie warunkowe do zaznaczenia komórek z błędem będzie to proces bardzo pracochłonny i narażony na wystąpienie błędu.

O wiele prościej jest w tej sytuacji wykorzystać formułę umożliwiającą sprawdzanie czy w danym obszarze występuje błąd. Jeszcze lepiej byłoby gdyby ta formuła zwróciła ilość pojawiających się błędów. W tym celu wystarczy z korzystać z następującej funkcji tablicowej:

{=SUMA(JEŻELI(CZY.BŁĄD(Dane);1;0))}

Wynikiem jej działania jest ilość błędów występujących w obszarze Dane.

Dodatkowo funkcję tę można jeszcze uprościć korzystając ze znajomości dwóch zależności:

  • Prawda * 1 = 1
  • Fałsz * 1 = 0

Po uproszczeniu funkcja wygląda następująco:

{=SUMA(CZY.BŁĄD(Dane)*1)}

Teraz wystarczy już ją tylko użyć tą funkcję. Można dodatkowo wykorzystać formatowanie warunkowe i zaznaczyć nagłówek wiersza (kolumny) w której wystąpił błąd na inny kolor. Wtedy będzie wiadomo, że należy przejrzeć dane w celu znalezienia błędu.

Opublikowano: 08 kwiecień 2009, Kategorie: Formuły , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">